Dorotka i Michał
Strona główna Aktualności Galeria Czytelnia Materiały różne Kontakt

Pachnidło
 Patrick Suskind

   Pierwsza powieść Suskinda, wydana w 1985 roku. Autor umieścił akcję powieści w XVIII stuleciu we Francji, a swego bohatera określił jako genialną i najbardziej odrażającą postać epoki. Człowiek ten obdarzony był darem niezwykłego węchu. Jego życie stało się wieczną pogonią za absolutnym zapachem, za doskonałością, co doprowadziło go do szalonych czynów.
Losy outsidera, Jana Baptysty Grenouille'a, opisane są językiem świadomie wyszukanym, pełnym wirtuozerii.
Autor został wyróżniony w Paryżu nagrodą Gutenberga za najlepszą powieść zagraniczną.

Powieść Pachnidło utrzymywała się przez ponad trzy lata na liście bestsellerów światowych i została przełożona na ponad dwadzieścia języków.

W tej powieści, "odegranej" z wirtuozerią na klawiaturze wypróbowanej tradycji narracyjnej, każdy znajdzie coś dla siebie: przejrzysty styl, intrygującą akcję, niezwykłą postać protagonisty o niezrównanym węchu, szczyptę napięcia rodem z kryminału".
Ulrich Pokern, Text und Kritik
(2006)

OCENA DOROTKA
OCENA MICHAŁ

   Historia jakich mało we współczesnej literaturze. Słyszałam opinie, że Suskind w tej ksiązce opisuje wszystkie wonie świata. Nawet te najgorsze.. Moge potwierdzić, że opisuje ale w sposób w jaki nikt wczesniej nie pisał na ten temat. PO przeczytaniu zaczełam zwracać wiekszą uwagę na to jak pachnie świat. warto!

Doskonały przkład ma to, że dobra książka nie musi wcale zmeczyć czytelnika.

   Moim zdaniem pozycja obowiązkowa!

Trudno opisywać tak dobre książki. Kilka ciekawych stwierdzeń, które same w sobie dają wiele do myslenia. Jednakże jest to książka która czyta się raczej dla przyjemności. A takie książki polcam rzadziej niż rzadko...

    
© Dorotka i Michał Bielińscy